parallax background

Browar Birbant

likiernia i winnica senator
Likiernia Winnica Senator
03/03/2016
Gospodarstwo naturalne Malinówka
03/03/2016

BROWAR BIRBANT i najlepsze piwo rzemieślnicze.

BROWAR BIRBANT został założony 5 lat temu przez pasjonatów piwa i piwowarów z Zielonej Góry, Jarosława Sosnowskiego i Krzysztofa Kulę. Jeszcze przed uruchomieniem własnej działalności, Sosnowski i Kula tworzyli wspólnie receptury, na podstawie których powstawały ciekawe piwa w zielonogórskim browarze restauracyjnym Haust , gdzie Jarosław pracował jako piwowar. Receptury te były połączeniem fantazji i otwartości Krzyśka, który wcześniej przez 10 lat warzył piwo w domu korzystając z doświadczenia i pomysłowości piwowarów z całego świata oraz doświadczenia i profesjonalizmu Jarka. Efektem tej współpracy było m.in. jedno z pierwszych polskich piw typu AIPA (rok 2012) - Red AIPA.

Piwo to cieszyło się dużą popularnością w Zielonej Górze, skąd wyjeżdżało także do innych miast, propagując piwa rzemieślnicze. W 2013 roku Panowie postanowili założyć własny biznes - warzyć najlepsze piwo i sprzedawać je, biorąc pełną odpowiedzialność za produkt, od receptury do satysfakcji klienta. Zdecydowali się na prowadzenie browaru na zasadach kontraktowych. Pierwsze piwo, pod ich nadzorem, zostało uwarzone i zabutelkowane w browarze Witnica, gdzie przez kilkanaście miesięcy powstało kilka pierwszych piw browaru Birbant.

Po kilku miesiącach część produkcji została przeniesiona do nowoczesnego browaru Zarzece, w którym Sosnowski objął stery głównego piwowara. Pierwszym piwem, uwarzonym przez duet w Zarzeczu, było znane z ich zielonogórskich eksperymentów Red AIPA. Piwo to warzone jest do dziś i obok Imperial Citra IPA stanowi wizytówkę browaru, w którym powstało w ostatnim czasie kilkadziesiąt piw, począwszy od klasycznych pilsa czy weizena, na leżakowanych w beczkach mocnych, treściwych piwach - old ale, imperial stout czy ostatnio popularnych piwach typu "hazy" kończąc. Wszystkie na podstawie receptur i pod pełną pieczą duetu Jarosław i Krzysztof – browar BIRBANT.

 
 
 

Browar Birbant