parallax background

Winnica Julia

likiernia i winnica senator
Likiernia Winnica Senator
03/03/2016

Winnica Julia

Winnica Julia to niezwykłe miejsce, położone zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry, gdzie nie tylko można poznać smaki polskich win, ale również wiele dowiedzieć się o historycznych tradycjach regionu zielonogórskiego.

Została założona w 2003 r. przez Małgorzatę i Romana Gradów, jako realizacja pasji i miłości do winnego krzewu oraz boskiego trunku - wina. Przez pierwsze lata była to uprawa amatorska, prowadzona na działce przydomowej, a po 10 latach nauki właściciele winnicy powiększyli areał o 3 hektarową winnicę w Zaborze, 11 km od Zielonej Góry. Doskonałe perspektywy jej rozwoju dają posadzone tam odmiany - białe : Red Riesling, Muscaris, Johanniter, Solaris Traminer. Hibernal oraz czerwone : Monarch i Cabernet Cortis.

Obecnie teren pierwszej winnicy to miejsce sprzedaży wina w sklepiku - winiarni i przyjmowania wycieczek oraz turystów indywidualnych, dla których stworzona została unikalna atrakcja. Jest to Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich przedstawiający zapomniane budowle związane z wielowiekowymi tradycjami winiarskimi regionu. Miniatury są wykonane technikami modelarską i rzeźbiarską, a umieszczone przy każdej z nich tablice informacyjne są bogatym źródłem wiedzy o historii dawnego Grũnbergu, a zwłaszcza o niezwykłym wpływie, jaki na życie miasta miała uprawa winorośli i produkcja wina. Oprowadzanie po Parku Miniatur zwykle kończy się w drewnianej altanie biesiadnej, gdzie odbywa się komentowana, przez winiarza, degustacja win w towarzystwie drobnej przekąski.
Na terenie winnicy znajduje się także ogród zielarski ,gdzie można zapoznać się z ponad 20 rodzajami ziół.

Zorganizowane grupy autokarowe maja możliwość skorzystania z usługi kateringowej. Można zamówić wybrany posiłek: obiad, obiadokolację lub szwedzki stół z przekąskami na bazie wyrobów regionalnych.

Sztandarowym produktem winnicy są Wina Bachusowe : przebój kolejnych Świąt Winobrania ,opatrzone wizerunkiem nawiązującym w stylistyce do pomnika zielonogórskiego Bachusa. Mogą być wspaniałym upominkiem i pamiątką z pobytu w winnym grodzie a ich walory smakowe zadowolą wszystkich miłośników szlachetnych trunków.

Winnica jest małą firmą rodzinną, wina są wytwarzane metodą tradycyjną, w niewielkiej ilości kilku tysięcy litrów rocznie ,z ręcznie zbieranych i selekcjonowanych gron.
Działalność turystyczną prowadzimy w sezonie od maja do października. Od 2009 roku prowadzimy Księgę Gości, treść wpisów do niej jest dla nas wielkim źródłem motywacji i mobilizacji do doskonalenia oferty. Przytaczamy kilka – o ich autentyczności będzie można się przekonać składając nam wizytę:

„Wino dodaje ducha i skrzydeł! Powodzenia, nie ustawajcie w wysiłkach! Jest fajnie, ważne jest też to, że potraficie Państwo tak ciekawie o winie opowiadać !!! „
„ Za mało mamy czasu żeby pić kiepskie wina...A to miejsce zawsze będzie nam się kojarzyło z doskonałym winem, ciepłą atmosferą i życzliwymi gospodarzami.”
„Gościnność i miła atmosfera. Pyszne wino i ciekawe opowieści. To właśnie stanowi o winnicy Julia. Będziemy tu częstymi gośćmi.”
„Serdecznie dziękujemy za ciekawą gawędę przybliżającą nam historię Zielonej Góry, winobrania, produkcji wina w Zielonej Górze. Spędziliśmy miło czas. Wino było wyborne. Dziękujemy."
„ Podziwiamy zacięcie i pasję, dzięki której powstała wspaniała winnica. Dziękujemy za poczęstunek i miło spędzone chwile.”

 
 
 
 
 

Winnica Julia