parallax background

Winnica Saganum

naturalny olej lubuski
Naturalny Olej Lubuski
03/03/2016
winnica trojan
Winnica Trojan
03/03/2016

Winnica Saganum leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy. Tu winnice i sady łagodnie opadają ku rzece. 40 metrów przewyższenia od lustra Bobru do winogradów pozwala uzyskać optymalne warunki do wegetacji winnych gron.

Żagań już pod koniec XIII wieku mógł poszczycić się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy.

Wzmianki o pierwszych, świeckich już winnicach pochodzą z XVI wieku. Największa i najbardziej reprezentacyjna książęca winnica powstała w wieku XIX na stokach Weinbergu (Winnego Wzgórza). I właśnie tu, jeden kilometr od tego historycznego miejsca, w 2017 roku została założona Winnica SAGANUM. Saganum to historyczna, łacińska nazwa Żagania.

Pierwsze nasadzenia z 2017 roku to 1100 krzewów na 0,2 ha. Odmiany Riesling, Solaris, Hibernal z białych oraz Rondo i Regent z czerwonych winogron. W 2019 roku na kolejnej 2,1 hektarowej parceli zasadzono 13 tysięcy winnych krzewów - Gewurztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier gris, Hibernal z odmian białych i Pinot noir, Dornfelder, Rondo, Regent z czerwonych.

Właściciel winnicy, Marcin Furtak za szczęśliwy traf uznaje poznanie Michała Pajdosza z Winnicy Jakubów, z którym się zaprzyjaźnił. Jest dla niego mentorem i wzorem do naśladowania.

Dotychczasowe wina rocznik 2017 w Winiarni SAGANUM powstały z owoców pozyskanych z Winnicy Silesian.

NAGRODY:
Solaris 2017 - złoty medal i Grand Prix Winobrania 2018 Zielona Góra Riesling/Johanniter 2017 - złoty medal Winobrania 2018 Zielona Góra
Riesling/Johanniter 2017 - złoty medal na Międzynarodowy Konkurs Win Enoexpo 2018 w Krakowie
Riesling/Johanniter 2017 - srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Win Zimnoklimatycznych 2019


 
 
 
 

Winnica Saganum